GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2022 10:38   Güncelleme : 01-11-2022 11:51

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün bağlantı yolu trafiği rahatlatacak

ADANA'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yapılacak bağlantı yolu için bir kısmı trafiğe kapatılan Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeki Dr. Mithat Özsan Bulvarı'ndaki çalışmalar, 30 Eylül'de tamamlanacağı bildirilmesine rağmen hala bitirilmedi. Çukurova ve Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversiteleri ile Yeni Adana Stadına da ulaşım sağlayan yoldaki yoğun trafikten bunalan vatandaşlar, çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istedi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün bağlantı yolu trafiği rahatlatacak

Türkiye’nin en büyük 4’üncü köprüsü olma özelliği taşıyacak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün temeli, 2016 yılında Hüseyin Sözlü başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi tarafından atıldı. 3 şerit gidiş, 3 şerit dönüş olarak tasarlanan ve ortasında raylı sistem projelendirilen köprünün 2019'a kadar 3’te 1’i tamamlandı. Zeydan Karalar’ın 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilmesinin ardından maddi yetersizlikler gerekçe gösterilerek projeye ara verildi. Projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla 2020 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı devraldı. Toplamda 1 milyar 350 milyon TL yatırımla inşaatı devam eden 1669 metre uzunluğunda, 23 açıklıklı köprüdeki çalışmalar, yüzde 56 oranında tamamlandı. Köprünün, 2023 yılının ilk yarısında hizmete açılacağı belirtildi. 
1 AY GEÇTİ, ÇALIŞMA BİTMEDİ
15 Temmuz Şehitler Köprüsü çalışmaları kapsamında yapılacak bağlantı yolu için Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi önündeki yolun, Balcalı Hastanesi istikametinden şehir merkezi otoyol bağlantı yoluna gidiş yönü 1 Ağustos - 30 Eylül tarihleri arasında trafiğe kapatıldı. Balcalı Hastanesine, Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Çukurova ve Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitelerine ve Yeni Adana Stadına giden başta Dr. Mithat Özsan Bulvarı olmak üzere çevredeki caddelerde trafik yoğunluğu oluştu. Bölgedeki trafik sıkışıklığı, yolların açılacağının bildirildiği tarihten 1 ay geçmesine rağmen hala çalışmaların tamamlanmaması nedeniyle son bulmadı. İş trafiğinin yoğun olduğu saatlerde ulaşım durma noktasına geliyor. Özellikle Süper Lig’de mücadele eden Adana Demirspor’un maçlarının olduğu günlerde ise kent merkezinden stada ulaşım saatleri buluyor. Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karşısında şantiye nedeniyle kaldırılan duraklar yüzünden vatandaşlar caddede yoğunluk oluşturuyor. Vatandaşlar, çalışmaların tamamlanmasını istiyor.  Öte yandan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ nün de 2023 yılının ortalarında hizmete girmesi bekleniyor.

AdminAdmin