GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2024 08:37   Güncelleme : 10-06-2024 15:43

Adana'da kurbanlıklar satışa çıktı

Adana'da kurbanlıklar satılmaya başlandı. Satıcılar, vatandaşları kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.

Adana'da kurbanlıklar satışa çıktı

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Adana'ya Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen kurbanlıklar satışa başladı.
Vatandaşlar da hem fiyat araştırması yaptı hem de uygun kurbanlık aradı. Kilograma göre kurbanlık küçükbaş koyun ve büyükbaş tosunun kilogramını 250 lira olarak açıklandığı şehirde pazar haraketliliğinin önümüzdeki günlerde daha çok artacağı ifade edildi. Satıcılar da vatandaşları kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.

“Bu sene az koyun getirdim”
Küçükbaş hayvan satan Zafer Oğuz, açıklanan fiyatın yüksek olduğunu ancak talebin olduğunu belirterek, “Kurbanlıklarımızı bu sene erken getirdik. Fiyatlar yüksek ama talep de var. Geçen seneye göre fiyatlar 2 kat artmış durumda. Şu anda 15 bin liradan başlıyor ve 22 bin liraya kadar koyun var. Fiyatları yüksek buluyorum. Normalde her sene 450-500 koyun getirirken bu sene 150 koyun getirdim” ifadelerini kullandı.

“Marketten kurban alacaklar, kasaptan et alsın”
Marketlerin kurban satmasının geleneklere uygun olmadığını aktaran Oğuz, “Tüm marketler 16-17 kilogram et şeklinde kurban satıyor. Buna bir de fiyat belirlemişler. Bunu düşünen varsa gidip kasaptan et alsın. Vicdanlarını rahatlatmak için böyle işlere girmesinler” dedi.

“Hayvanın yürümesinde sıkıntı olmamalı”
Vatandaşların kurbanlık alırken genç hayvan tercih etmesi gerektiğine dikkat çeken Oğuz, “Hayvanın duruşu kendisini belli ediyor. Hayvanın yürümesinde sıkıntı olmamalı. Hayvanın dişlerinin olması, burun akıntısının olmamasına dikkat etmek gerekiyor" diye konuştu.

AdminAdmin