Adana Haberleri
Giriş Tarihi : 15-06-2022 15:56   Güncelleme : 15-06-2022 15:57

Adana'da robotik ve kodlama şenliği

 ADANA’da 'KOD 01 Adana Robotik ve Kodlama Şenliği’nde, öğrenciler tarafından hazırlanan yaklaşık 600 proje tanıtıldı. 

Adana'da robotik ve kodlama şenliği

Adana Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen KOD 01 Adana Robotik ve Kodlama Şenliği, Yüreğir Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Şenliğe, Adana Valisi Süleyman Elban, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, ve veliler katıldı. Kent genelindeki özel okul, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin robotik ve kodlama alanında yaptıkları 600 proje, tanıtıldı. Stantları tek tek gezen vali Elban ve beraberindeki heyet öğrencilerden bilgiler aldı.
Adana Valisi Süleyman Elban, programda yaptığı konuşmada, "4 endüstri devrimini ıskalamışız ama artık yeni bir endüstri devrimini, yeni bir teknolojik devrimi pas geçmeye hakkımız, şansımız yok. Onun için bizim bunu yakalamamız ve muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkabilmemiz için dijital teknoloji konusunda ülke olarak söz sahibi olmamız gerekiyor. Bunun için sizlerin yaptığı bu çalışmalar, muasır medeniyetler seviyesini yakalama konusundaki bu gayretlerimiz hem ilimizde çok önemli bir çalışmayı ortaya koyacak hem de ülkemizde önemli bir örnek teşkil edeceğini düşünüyorum" dedi.
‘ANNEMİ DÜŞÜNEREK BÖYLE BİR PROJE YAPTIM’
Öğrencilerden Duru Hirasu Körkün, tasarladığı ‘Kurutma Odası’ projesi hakkında bilgi verdi. Körkün, "Tasarladığımız kurutma odası, güneş enerjisinden yararlanarak arkadaki pompalarla oda içerisine borularla sıcak su veriyor.  Bu sayede çamaşırların kurutması sağlanıyor. Öte yandan güneş enerjisiyle de evin aydınlatılması sağlanıyor. Annem çamaşırı kurutmakta zorluk çekiyordu. Bende annemi düşünerek böyle bir proje yaptım’’ diye konuştu.