Adana Haberleri
Giriş Tarihi : 07-06-2022 10:37   Güncelleme : 07-06-2022 10:39

Adliye çalışanlarından yemek ücreti protestosu

ADANA Adliyesi'nde görev yapan Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri, 27 TL'ye çıkarılan yemek ücretinde kurum katkısının 3 lira ile sınırlandırılmasını protesto etti.

Adliye çalışanlarından yemek ücreti protestosu

Adliye önünde toplanan BES üyeleri, yüzde 70 zamla 27 TL’ye çıkarılan yemek ücretinde kurum katkısının 3 lira ile sınırlandırılmasına tepki gösterdi. Grup adına basın açıklamasını okuyan BES Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney, yönetmelikler hakkında bilgi verdi.
Güney, “Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nin 4'üncü maddesinde, yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için üçte ikisini, diğer iller için yarısını aşmamak üzere, bu yönetmelik kapsamına dahil memur kadrosu adedine göre kurum bütçelerine konulacak ödeneklerle karşılanacağı, ödenek dağıtımının yemek servisi kurulacak kurumdaki memur sayısının dikkate alınması suretiyle yapılacağı ve yemek bedelinin bütçeden karşılanamayan kısmının yemek yiyenlerden alınacağı hüküm altına alınmıştır. Diğer taraftan, 2 Sıra No’lu Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği ile 2022 yılında öğle yemeği servisinden faydalanacak olan memurlardan ve sözleşmeli personelden alınacak asgari yemek bedellerine ilişkin esaslar belirlemekte, 2022 yılında öğle yemeği servisinden faydalanacak olan memurlardan ek gösterge durumlarına göre 2,07 TL ile 8,44 TL arasında günlük yemek bedeli alınacağı belirlenmiştir” dedi.
'ÜCRETSİZ YEMEK HİZMETİ SAĞLANMALI'
Güney, zamdan önce 18,36 TL yemek bedelinin 14,50 TL’sinin personelden, 3.86 TL’sinin devlet ödeneğinden karşılandığını kaydederek, "Fiyatın artması ile beraber zaten yok hükmünde olan bu ödeneğin biraz daha azalıyor olması nedir? Pandemi sürecinde de olduğu gibi emeği ve alın teri ile özverili bir şekilde çalışan tüm kamu çalışanlarına nitelikli ve ücretsiz yemek hizmeti sağlanması, Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde olduğu gibi diğer illerde de memurlara ulaşım ücreti verilmesi ya da ücretsiz ulaşım olanağı sağlanması için sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz" diye konuştu.