DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-10-2022 15:29   Güncelleme : 31-10-2022 15:30

Avrupa'da Enerji Krizi

Rusya'nın yaptırımlara karşılık olarak vanaları kapatmasının ardından Avrupa'da başlayan enerji krizi büyüyor... Enerji fiyatlarının 16 kat artabileceği tahmin edilen kış sezonunda Avrupa'nın ciddi bir sınavdan geçmesi bekleniyor...

Avrupa'da Enerji Krizi

Avrupa'da enerji krizi derinleşiyor...

Özellikle enerjide Rusya'ya bağımlı olan pek çok Avrupa ülkesi kış yaklaşırken gereksiz enerji kullanımının önüne geçmek için tedbirler almaya çalışıyor...

İngiltere'nin stoklarında yalnızca 8-9 günlük enerji kaldığı belirtiliyor.

Fransa'nın yaklaşık 100, Hollanda'nın ise 123 günlük doğal gazı kaldığı ifade ediliyor.

Almanya da Rusya'dan gelen doğal gazın Ağustos sonundan bu yana tamamen kesilmesi üzerine tasarruf önlemlerini daha da arttırarak enerji krizine karşı gaz tedariğine gitti.

Ülkede ayrıca, doğal gazdan sonra binlerce haneyi etkileyecek uzun süreli elektrik kesintleri yani "blackout" yaşanmasından endişe ediliyor.

Kuzey kesimi kutup altı bölgede kalan ve yılın büyük bölümünü karlar altında geçiren Finlandiya, enerji krizinin ortasında kışın elektrik kesintilerine hazırlanıyor.

Finlandiya elektrik şebekesi operatörünün bir yetkilisi, kesintilerin planlı yapılmaması halinde insanların ölebileceği uyarısında bulundu.

Moldova'nın başkenti Kişinev'de de hükümet karşıtı gösteri vardı..

Eylemciler, doğalgaz, elektrik ve diğer ürünlerin fiyatının artmasını protesto etti.. Göstericiler, Moldova hükümetinin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini istedi.

Uzmanlar, Rusya’ya uygulanan yaptırımların sonucu olarak doğalgaz ve enerji piyasasında yaşanan krizin derinleşmesiyle birlikte durumun uzun vadede daha da karanlık bir hal alabileceğine dikkati çekiyor.

AdminAdmin