DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-06-2024 08:46   Güncelleme : 03-06-2024 09:16

Avrupa'da On Binlerce Gösterici İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırılarının Sona Ermesini İstedi

Avrupa'nın bazı şehirlerinde Filistin destekçileri sokağa inerek, İsrail'in aylardır süren Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulmasını talep etti.

Avrupa'da On Binlerce Gösterici İsrail'in Gazze'ye Yönelik Saldırılarının Sona Ermesini İstedi

İngiltere'nin başkenti Londra'da İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto edenler, oturma eylemi başlatmaları üzerine polis tarafından gözaltına alındı.

Youth Demand isimli grubun organize ettiği protesto için eylemciler, kentin simgelerinden London Eye karşısındaki Jubilee Gardens parkında toplandı.

Burada eylemcilere seslenen Gazzeli Hala isimli protestocu, Refah ve Gazze'nin kuzeyinde sadece çocukların değil yetişkinlerin de açlık ve hastalıklar nedeniyle ölümle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Hala, bölgeden kendisine gönderilen fotoğraflarda 80 kilo ağırlığındaki bir kişinin açlık ve hastalıklar nedeniyle 40 kiloya düştüğünü ve çocuk gibi göründüğünü belirtti.

Hamilelerin, çocuklarının ölümüyle kendi ölümü arasında tercih yapmak zorunda kaldığını dile getiren Hala, "Gazzeli bir arkadaşım ocak ayında babasını kaybettiğini öğrendi. O günden beri cenazeye ulaşılamıyor." dedi.

Konuşmanın ardından eylemciler yürüyüşe geçse de polis, trafiğe kapalı alanlar dışına çıkmalarına izin vermedi.

Polis, bölgede akan trafiği kapatmak ve oturma eylemi yapmak isteyen eylemcileri yürüyüş güzergahı içinde tuttu. Trafiğe açılan noktalarda eylemcilerin geçişine izin vermeyen polis, yer yer sert müdahalede bulunarak grubu engelledi.

Polis, eylemcilerin Thames Nehri'nin kuzeyindeki Westminster bölgesine geçmesine, kaldırımdan inmesine ve oturma eylemi yapmasına izin verilmeyeceğini, aksi takdirde protestocuların gözaltına alınacağını duyurdu.

Oturma eylemine izin verilmeyen protestocular, ikiye ayrılarak farklı noktalarda nehrin güneyindeki York Road Caddesi'ni kısa süreli trafiğe kapattı.

Polis, oturma eylemi yaparak trafiği kapatan göstericilerden yaklaşık 10'unu gözaltına aldı.

Paris'te on binlerce gösterici sokaklarda

Fransa'da Nice, Lyon dahil çok sayıda kentte Filistin destekçileri sokağa indi.

İsrail'in 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasının ardından Paris, 6 gündür Filistin'e destek gösterilerine şahit oluyor.

Paris'in ünlü Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan on binlerce Filistin destekçisi yoğun yağışa rağmen Millet Meydanı'na doğru yürüdü.

Göstericiler, İsrail'in aylardır süren Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulmasını talep etti.

Eylemciler, "İsrail defol, Filistin sana ait değil", "İsrail katil, (Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron suç ortağı", "Hepimiz Gazze'nin çocuklarıyız" ve "Gazze'den Noumea'ya sömürgecileri istemiyoruz" sloganları attı.

"Gazze Ölüyor", "Filistin'i Yeryüzünden Silmek İstediler, Dünya Filistin Oldu" ve "Tarihin Tekkerür Etmesine İzin Vermeyeceğiz" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, metrelerce uzunluktaki Filistin bayrağını dalgalandırdı.

Bazı göstericiler bir binanın çatısına çıkarak Filistin bayrağı dalgalandırırken, bir eylemci de otomobilin üzerine çıkarak Filistin bayrağını araca bağladı.

Eylemciler, İsrail'i desteklediği gerekçesiyle, yanından geçtiği uluslararası fast food zinciri McDonalds'ın şubesini yuhaladı.

Söz konusu restoran zincirinin ön cephesine "Tüm gözler Refah'ta" yazısı yazılırken, Filistin'i destekleyen çıkartmalar yapıştırıldı.

Başka bir McDonals şubesinin ön cephesinde hasar oluştu.

Katılımcılar siyah, kırmızı, bordo, yeşil, mavi, sarı renklerinde Filistin kefiyeleri taktı.

Yüzünde Filistin bayrağı çizilmiş çocukların katıldığı gösteride, bir eylemcinin de yüzüne kırmızı boyayla "Özgür Filistin" yazdığı görüldü.

Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Gösteriye çocuklarıyla gelen Mbaye isimli eylemci, yaptığı açıklamada, Gazze'de ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) yaşananlara göz yumulamayacağını söyledi.

Mbaye, "Bir noktada öfkemizi ve dehşetimizi de haykırmalıyız" diyerek, Gazze'deki bombardımanların durması gerektiğini vurguladı.

AdminAdmin