Dünya
Giriş Tarihi : 08-06-2022 12:12   Güncelleme : 08-06-2022 12:13

Azerbaycan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini destekliyor

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, "Türkiye ile Ermenistan'ın özel temsilciler atamasını ve onların yaptığı 3 görüşmeyi çok olumlu olarak değerlendiriyoruz. Bu, Türkiye ve Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik müspet mesajlarının örneğidir." dedi.

Azerbaycan, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini destekliyor

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türkiye ile Ermenistan özel temsilcilerinin yaptığı görüşmeleri olumlu değerlendirdiklerini ve Ankara ile Erivan arasında ilişkilerin normalleşmesini desteklediklerini söyledi.

Türkiye'nin Dost ve Kardeş Ülkelerle Diplomatik İlişkilerinin Kuruluşunun 30. Yılı Resepsiyonu'na katılmak için Ankara'da bulunan Bayramov, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Azerbaycan ile Türkiye arasında 15 Haziran'da imzalanan Şuşa Beyannamesine değinen Bayramov, bu beyannameyle iki ülke arasındaki dostluk, kardeşlik, strateji ilişkilerinin resmen müttefiklik seviyesine çıktığına işaret etti.

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iki devlet arasındaki ilişki çerçevesinden değerlendirilemeyeceğinin altını çizen Bayramov, "Çünkü (Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde) bir o kadar yakınlık, bir o kadar kardeşlik ve bağlılık ilişkileri mevcut. Bizim ilişkilerimiz devletler arası ilişkilerden daha üst düzeydedir. Bizim liderlerimiz bu felsefenin esasını ortaya koymuştur." dedi.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir, Azerbaycan'ın kederi bizim kederimizdir", Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev'in de "Tek millet, iki devlet" sözlerini hatırlatan Bayramov, iki ülke arasındaki ilişkilerin her zaman güçlendiğini ifade etti.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki yakın ilişkiye işaret eden Bayramov, "Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin benzeri olmayan yakınlık seviyesinde olduğunu düşünüyorum. Şuşa Beyannamesi bunu müttefiklik seviyesine çıkardı ve birçok alanda geleceğe bakarak yeni hedefler koydu." diye konuştu.