GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-10-2023 15:09   Güncelleme : 19-10-2023 15:10

Başkent Üniversitesi’nden Gazze’deki saldırıya kınama

Başkent Üniversitesi Senatosu, bugün olağanüstü toplanarak 17 Ekim tarihinde Gazze’deki bir okula ve içinde bebek ve çocuklar ile kadınların da bulunduğu hastaneye düzenlenen ve pek çok sivil ve masum insanın ölmesiyle sonuçlanan saldırı ile ilgili açıklamada bulundu. 

Başkent Üniversitesi’nden Gazze’deki saldırıya kınama

Başkent Üniversitesi Senatosu’ndan yapılan açıklamada yaşanan olay, insanlık ve savaş suçu olarak nitelendirildi. Öte yandan, saldırı Başkent Üniversitesi’nce kınandı. 
Başkent Üniversitesi Senatosu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: 

“19 Ekim 2023 tarihinde olağanüstü toplanan Başkent Üniversitesi Senatosu 17 Ekim 2023 günü gazzedeki bir okula ve içinde bebeklerin çocukların ve kadınların da bulunduğu hastaneye düzenlediği pek çok sivil ve masum insanın ölmesine ve yaralanmasına neden olduğu saldırıyı bir insanlık ve savaş suçu olarak kabul etmektedir.

“SALDIRININ HİÇBİR AHLAKİ VE VİCDANİ DAYANAĞI YOKTUR”

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, uluslararası sözleşmeler ile güvence altında olan kutsal yaşama hakkına yönelik bu saldırının hukuki ve meşru hiçbir nedeni olmadığı gibi ahlaki ve vicdani dayanağı da yoktur.
Sivil hedeflerin, özellikle de uluslararası insan hakları hukuku tarafından güvenli alan olarak kabul edilen içinde hastalar ve sağlık personelinin bulunduğu tam teşekküllü bir hastanenin, hiçbir koşul altında hiç kimse tarafından saldırıya uğraması kabul edilemez.

“BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ OLARAK SALDIRIYI KINIYORUZ”

İsrail devletinin, savaş zamanlarında dahi sivillere ve insani yardım birimlerine saldırılmayacağı yönündeki Uluslararası hukuk ilke ve teamüllere aykırı bu insanlık dışı saldırısını Başkent Üniversitesi olarak şiddetle kınıyoruz.
Söz konusu saldırılar sonucunda hayatını kaybeden masum insanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar bir gün yakınlarına başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.
Başkent Üniversitesi olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu Aziz milletimizin bilgilerine saygıyla sunuyoruz.”

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ

AdminAdmin