DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-11-2022 14:22   Güncelleme : 03-11-2022 14:23

Brezilya'da Bolsonaro Destekçilerinin Protestoları Sürüyor

Brezilya'da seçimi kaybeden ve sonuçları kabul etmeyen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun destekçileri, eylemlerine devam ediyor. Askeri birliklerin önündeki gösterilerde Bolsonaro'nun görevde kalması için orduya müdahale çağrısı yapıldı.

Brezilya'da Bolsonaro Destekçilerinin Protestoları Sürüyor

Brezilya'da devlet başkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaşanan gerilim devam ediyor.

Ülkenin birçok kentinde bir araya gelen devlet başkanı Bolsonaro destekçileri, seçim sonuçlarına tepki göstermeyi sürdürüyor.

Brezilya milli takımının formasını giyen binlerce gösterici, Bolsonaro'nun görevde kalması için orduya müdahale çağrısı yaptı.

"Askeri müdahale" yazılı pankartlar taşınan gösteride protestocular, seçimi kazazan solcu aday Lula da Silva karşıtı sloganlar attı.

Santa Catarina eyaletinde düzenlenen gösteride ise protestocular Nazi selamına benzer bir hareket yaparak mili marş okudu.

Yetkililer, suç sayılan Nazi selamı veren kişilerin belirlenmesi için gösteride kaydedilen bir videonun incelendiğini açıkladı.

Öte yandan, Bolsonaro destekçisi kamyoncuların başlattığı ve ülke çapına yayılan otoyol kapatma eylemleri de devam ediyor.

Jair Bolsonaro ise sosyal medya hesabından yayınladığı videoda, yol kapatma eylemlerinin ülke ekonomisine zarar verdiğini ve insanların özgür dolaşım hakkını ihlal ettiğini belirtti.

Brezilya'da 30 Ekim Pazar günü düzenlenen 2. tur devlet başkanlığı seçiminde ülkeyi 2 dönem yöneten sol görüşlü eski Devlet Başkanı Lula da Silva yüzde 50,9, sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Bolsonaro, seçimlerden yaklaşık 2 gün sonra yaptığı ilk açıklamada, seçim sonuçlarına değinmemiş, gösterilerin "seçim sürecinin yürütülme şekline yönelik öfke ve adaletsizlik hissinin sonucu" olduğunu söylemişti.
 

AdminAdmin