GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2022 12:36   Güncelleme : 17-11-2022 12:38

Büyükşehir ev sahipliğinde Adana turizmine katkı

“KUDEB’ler-Koruma Kurulları ve Koruma Mevzuatı” başlıklı eğitim Adana Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Büyükşehir ev sahipliğinde Adana turizmine katkı

14 -15 Kasım 2022 tarihleri arasında Bölgesel Kentsel Koruma Eğitimleri kapsamında “Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) Koruma Kurulları ve Koruma Mevzuatı” başlıklı eğitim, Adana Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerden alanında uzman 30 kişinin katıldığı programda Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı Komisyon Üyesi Mimar Bülent Baykal, Kültür Varlıkları Koruma Mevzuatı, Tespit – Tescil İşlemleri ve Kurullar, KUDEB Yönetmeliği ve Koruma Kurulu İlişkileri konularında sunumlar gerçekleştirdi. Adana Büyükşehir Belediyesi KUDEB Müdürü Şahin Kıl, KUDEB Şube Müdürlüğü’nün yapmış olduğu koruma çalışmaları ile ilgili sunumlarını yaptı.
SAHA ZİYARETLERİ YAPILDI
Sunumların ardından KUDEB uzmanları ile birlikte saha ziyareti gerçekleşti. Tepebağ Höyük Arkeolojik Sondaj Kazı Alanı, Tepebağ Mahallesi Avukat Turan Arun Sokak, Kayalıbağ Mahalesi 26009 Sokak Kentsel Tasarım, Sağlıktaştırma ve Meydan Düzenlemesi Proje Alanları, Kayabağ Mahallesi 26009 Sokakta bulunan tek yapı ölçeğinde restorasyon çalışmasına devam edilen tescil kültür varlığı 99 envanter nolu yapının çalışmaları, meydan olarak düzenlenmesi planlanan kale kalıntısı çevresi, Sinema Müzesi, Taşköprü ve çevresi, Ulu Cami Mahallesi’nde restorasyonu tamamlanmış olan, tefrişat çalışmaları devam eden 122-123 envanter nolu konaklar, 1. ve 2. etap uygulamaları tamamlanan, 3. etap uygulamasına devam edilen Ali Münif Yeğenağa Caddesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Ulu Sokak Sağlıklaştırması ve Mural Art çalışmaları yerinde incelendi.
Alan ziyaretlerinin sonunda Bülent Baykal katılımcıların sorularını cevapladı. Eğitim programı, KUDEB Şube Müdürlüğünde yapılan sertifika töreniyle sonlandı.

AdminAdmin