Adana Haberleri
Giriş Tarihi : 13-06-2022 08:20   Güncelleme : 13-06-2022 08:21

Ceyhanlı kadınlar lavanta üretiyor

 CEYHAN’da güçlerini birleştiren ve ilçede lavanta üreten kadın girişimcileri kutlayan Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, üretim alanlarının artmasını diledi.

Ceyhanlı kadınlar lavanta üretiyor

Çukurova’nın bereketli topraklarındaki üretim çeşitliliği artıyor. Ceyhan ilçesinde girişimci kadınlar sayesinde, katma değeri yüksek ürünler üretilmeye başlandı. Çataklı Mahallesi’nde güçlerini birleştiren Emine Çevik, Dilek Arısoy, Hale Meydan, Sevda Meydan ve Zübeyde Meydan, lavanta üretimiyle ilçe tarımına farklı bir boyut kazandırdı.
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, kazandırdıkları yeni üretim modeli nedeniyle kadın üreticileri ziyaret etti. Başkan Erdem, hasat sonrası yağı ve tohumu değerlendirilen, sanayide parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, koku verici, kokulu banyo sabunu ve köpüklerin yapımında kullanılan, merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçların bileşiminde yer alan lavantanın Ceyhan’da üretilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
‘ÜRETİMİN ARTMASINI DİLİYORUM’
Ceyhanlı kadınların 4 bin metrekarede kendi imkanlarıyla hiçbir kimyasal madde kullanmadan ürettikleri lavantanın iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve böbrek rahatsızlıklarına karşı etkili bir ürün olduğunun bilindiğini dile getiren Başkan Hülya Erdem, kadın elinin her zaman güzellikleri ve farklılıkları beraberinde getirdiğini ifade etti. Ceyhan’da katma değeri yüksek ürünlerin teşviği açısından önemli bir örnek oluşturan kadın girişimcileri kutlayan Başkan Erdem, “Kadın belediye başkanı olarak, ilçemizde kadınların bir adım öne çıktığını görmek bana ayrı bir mutluluk veriyor. Tarım, tüm dünyada stratejik bir konumdadır. Bereketli topraklarımızda ürün çeşitliliğine daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemi yaşıyoruz. Bu açıdan bakıldığında lavanta üretimi Ceyhanımız için farklı ve güzel bir anlam taşıyor. Birçok alanda kullanılan lavanta üretiminin artmasını diliyorum. Kadın girişimcilerimizin, üreticilerimizin yanında ve destekçisiyiz” diye konuştu.
Ziyareti için Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’e teşekkür eden kadın üreticiler ise kadınlara özel kurulan pazarların yanı sıra halka açık alanlarda, çeşitli platformlarda stant kurarak lavantayı ve özelliklerini anlattıklarını vurguladı.