GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-03-2023 08:50   Güncelleme : 03-03-2023 08:57

Çukurova meclisinde binalar için yeni zorunluluklar gündemde

ÇUKUROVA Belediyesi meclis toplantısında yükseklik sınırı, asma ve çekme kat yasağı, bodrum otoparkı ve zemin etüdü zorunluğu gündeme geldi. Gündem maddesi oybirliği ile komisyona havale edildi. Başkan Soner Çetin, alınan karar için “Çukurova Belediye Meclisi tarihi bir oturum gerçekleştiriyor” dedi.

Çukurova meclisinde binalar için yeni zorunluluklar gündemde

Soner Çetin başkanlığında toplanan Çukurova Belediye Meclisi önemli kararlara imza attı. Gündeme ek olarak önerilen madde meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Buna göre yapıların emsalinin değişmeksizin yüksekliklerinin sınırlandırılması, yeni yapılarda asma ve çekme kat yapılmasının yasaklanması, binalarda bodrum otoparkı ve zemin etüdü yapılmasının zorunlu olmasını kapsayan madde görüşüldü.
ZEMİN ETÜTÜ ZORUNLU HALE GELECEK
Başkan Soner Çetin, amaçlarının vatandaşlara güvenli yaşam alanları oluşturmak olduğunu belirterek, “İmara yeni açtığımız Şambayadı-Kabasakal bölgesinde yükseklik sınırı getirmiştik. Şimdi bunu daha da sınırlandırıyoruz. O bölgede 5 kata kadar izin vereceğiz. İlçede çok az bölgede kalan 2.4 yoğunlukta ise en fazla 10 kat yapılabilecek. Yeni imara açılan bölgeler 3 ve 5 olacak. Ayrıca kolon kesme gibi bina güvenliğini tehdit eden yanlışların yapılmaması için asma ve çekme kat yapımını engelleyeceğiz. Bunun yanından almak istediğimiz bir başka önlem ise bodrum otoparklarını zorunlu hale getirmek ve bunun istisnalarına izin vermemek olacaktır. Zemin etüdü de zorunlu hale gelecek” dedi.
Gündem maddesi meclis üyelerinin tamamının onayı ile oy birliği ile ilgili komisyonlara havale edildi. Meclisin komisyon kararını kabul etmesi halinde Çukurova Belediyesi konuyu en kısa sürede Büyükşehir Belediye Meclisinin onayına sunacak. Çukurova Belediye Meclisinde maddenin kabulü dolayısıyla tüm meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Soner Çetin, “Meclisimiz bugün tarihi bir karar almıştır. Amacımız vatandaşlarımıza güvenli yaşam alanları oluşturmaktır” diye konuştu.

AdminAdmin