GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-01-2023 08:13   Güncelleme : 02-01-2023 08:15

Gübre ve yemde indirim

Tarım Kredi Kooperatifleri gübre ve yemde indirim yapacak; ayrıca Nisan sonuna kadar bu iki üründe zam yapılmayacak...Peki bu hamleler, çiftçiye ve vatandaşa nasıl yansır? Kalıcı bir çözüm getirir mi? Uzmanına sorduk.

Gübre ve yemde indirim


İLKBAHAR DÖNEMİNDE YOĞUN OLARAK KULLANILAN KİMYEVİ GÜBRE ÇEŞİTLERİNDE YÜZDE 13'E VARAN İNDİRİM UYGULAYACAK.AYNI ŞEKİLDE KARMA YEMDE DE YÜZDE 5'E VARAN İNDİRİM YAPILACAK. EN AZ BUNUN KADAR ÖNEMLİSİ GÜBRE VE YEM FİYATLARINI NİSAN SONUNA KADAR SABİTLİYORUZ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gübre ve yemdeki yeni uygulamayı müjde olarak duyurmuştu...

Ziraat mühendisleri ise indirimi olumlu karşıladı; ancak yetersiz buldu.

İNDİRİMİN YAPILMASINI OLUMLU KARŞULIYORUZ AMA BUNUN YETERLİLİĞİ KONUSUNDA MÜJDEMİ KOUSUNDA ALTINI DOLDURMAK LAZIM

Uzmanlar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, son 1 yılda fiyat artışının gübrede yüzde 192,52 hayvan yeminde ise yüzde 140,86 olarak gerçekleştiğini hatırlatıyor.

YÜZDE 200LÜK ARTIŞ VARKEN 13LÜK İNDİRİM? İNDİİRM İNDİİRMDİR AMA YETERL Mİ HAYIR

Söz konusu indirime sınırlı sayıda üreticinin ulaşabileceğini ifade eden uzmanlar, tüketiciye de yansımayacağını ön görüyor

GÜBRE İNDİRİMİNDE SADECE TARIM KREDİ KOOP İNDİRİMİ SÖZ KONUSU ÖZEL SEKTÖRÜN BÖYLE İNDİRİM YAPIP YAPMAYAĞI BELLİ DEĞİL. PAYI YÜZDE 25 GERİ KALAN ÜRETİCİ NASIL BU ÜRÜNLERİ TEMİN EDECEKLER? BÜTÜN ÇİFTÇİLERE YANSIYACAK BİR İNDİRİM GİBİ GÖRÜNMÜYOR. SADECE TARIM KREDİDEN ALIŞVERİŞ YAPABİLECEK BİR YANSIMA GİBİ GÖZÜKÜYOR. BUNLAR MARKETLERE YANSIMAYACAK ÖNÜMZÜDE MARKETLERDE FİYATLARIN ARTTIĞINI İZLİYORUZ İZLEYECEĞİZ…

Peki, kalıcı çözüm ne olmalı?

ÇÖZÜM GERÇEK ANLAMDA DESTEKLENİP ÜRETİCİNİN GİRDİ MALİYETİNİN SÜBVANSE EDİLMESİ BELLİ ORANDA RAFLARDAKİ FİYATLAR DÜŞSÜN İSTİYORSAK AYAKLARI YERE BASAN SÜRDÜRÜLEBİLİR TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKİYOR.

AdminAdmin