GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-02-2023 08:22   Güncelleme : 01-02-2023 08:26

İnönü-Churchill görüşmesinin 80’inci yılı etkinliği

ADANA’da 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill görüşmesinin 80’inci yılı nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

İnönü-Churchill görüşmesinin 80’inci yılı etkinliği

Büyükşehir Belediyesi, 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill görüşmesinin 80'inci yılı nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi. İlk olarak, İnönü’nün torunu ve CHP eski milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan’ın da katıldığı törenle Mesin Yenice'de Churchill Parkı'nın açılışı yapıldı. Etkinliğe katılanlar daha sonra Yenice Tren İstasyonu'ndan kalkan trenle kent merkezine geldi. 75’inci Yıl Sanat Galerisi’nde İnönü-Churchill Görüşmesi Paneli düzenlendi. Panelin açış konuşmasını yapan Ayşe Gülsün Bilgehan, katılımcılara teşekkür ederek, “Burada bulunan hemen herkesin benim kadar Atatürk’ün, İnönü’nün torunu hissettiğini biliyorum. İyi ki varsınız” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise İnönü’ye büyük hayranlık duyduğunu söyledi. Başkan Karalar, “’Düşünün 1’inci dünya savaşına girmemek için yaptığı diplomatik görüşmeleri, kimin aklına gelir?” diye konuştu.
Konuşmaların ardından CHP eski Genel Başkanı ve Gazeteci-Yazar Altan Öymen, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan, Türkolog Prof. Dr. Mehmet Fuat Bozkurt ve Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köylü’nün konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi. 

AdminAdmin