DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-01-2023 15:35   Güncelleme : 05-01-2023 15:38

İran'ın Dini Lideri Hamaney'den Önemli Açıklama

İran'ın dini lider Ali Hamaney, "Başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır" dedi. İranlı yetkililer, Fransız mizah dergisinde "Hamaney" hakkında yayımlanan karikatürler nedeniyle Fransa Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Protestoları 'kışkırtmak' suçlamasıyla gözaltına alınan kadın oyuncu Terane Alidusti ise serbest bırakıldı.

İran'ın Dini Lideri Hamaney'den Önemli Açıklama

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, başkent Tahran'daki konutunda bir grup kadınla bir araya geldi.

Hamaney, kadınların ülkenin karar alma mekanizmalarında istihdam edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ülkede 4 aydır devam eden Mahsa Amini protestolarına da değinen Hamaney, "Son olaylarda düşmanın ümidi, başörtüsü kuralına tam olarak uymayan kadınların başörtüsünü tamamen çıkarmasıydı, ancak istedikleri gibi olmadı" değerlendirmesinde
bulundu.

Başörtüsünün 'dini bir zorunluluk olduğunu' söyleyen Hamaney, "Bu hiç şüphesiz uyulması gereken dini bir yükümlülüktür, ancak başörtüsü kuralına tam olarak uymayanlar asla dinsizlik ve devrim karşıtlığıyla suçlanmamalıdır" dedi.

İran, Fransız mizah dergisinde Hamaney hakkında yayımlanan karikatürler nedeniyle Fransa Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Yetkililer, "Fransa'nın ifade özgürlüğü adı altında Müslüman ülke ve halkların kutsalına hakaret etme hakkı yok" dedi.

Dergide, İran'daki protestolara destek için başlatılan yarışmaya katılanların kaleme aldığı birçok Hamaney karakterine yer verilmişti.

Diğer yandan, ülkedeki protestoları 'kışkırtmak' suçlamasıyla gözaltına alınan kadın oyuncu Terane Alidusti, "şartlı tahliyeyle" serbest bırakıldı.

Dünyaca ünlü İranlı aktris Alidusti, ülkedeki protestolara destek amacıyla sosyal medyada başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlamış, 17 Aralık'ta "rejim karşıtı gösterilere destek verdiği" gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Mahsa Amini'nin 13 Eylül'de "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi, ülke geneline yayılan yönetim karşıtı protestolara yol açmıştı.

AdminAdmin