DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-11-2022 16:33   Güncelleme : 09-11-2022 16:35

İspanya'da Sosyal Medya Cezası

İspanya'da sosyal medyadan yapılan sahte içerikli paylaşıma ilk kez hapis cezası verildi. Paylaşımda bulunan söz konusu kullanıcıya ayrıca, bin 620 avro para ve 5 yıl süreyle öğretmenlik ve sportif faaliyetlerden men cezaları da verildi.

İspanya'da Sosyal Medya Cezası

İspanya'da Barselona Mahkemesi, Twitter hesabından 2019'da paylaşım yapan kullanıcıya, sahte içerik kullanmasından dolayı 15 ay hapis, bin 620 avro para ve 5 yıl süreyle öğretmenlik ve sportif faaliyetlerden men cezaları verdi.

İspanya'da reşit olmayan ve ebeveynsiz yaşayan göçmenleri, şiddet eylemleriyle ilişkilendiren bir video yayımlayan söz konucu kullanıcının paylaştığı görüntülerin aslında Çin'deki bir olay olduğu bildirildi.

Nefret suçlamasıyla ceza alan, Twitter, İnstagram ve Facebook hesapları kapatılan sanığın adli sicilinin temiz olmasından dolayı cezaevine girmeyeceği, ancak eşitlik üzerine bir kursa katılmasının zorunlu tutulduğu belirtildi.

Dava, sosyal medyada sahte içerikli paylaşımdan dolayı verilen hapis cezası özelliği nedeniyle İspanya'da bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Diğer yandan, geçtiğimiz haftalarda Twitter'ı 44 milyar dolara alarak gündem olan milyarder iş insanı Elon Musk, Tesla'daki hisselerinin bir kısmını daha sattı.

19,5 milyon adet Tesla hissesi satan Musk, Twitter'ın satın alma gelişmesini gündeme gelmesinden bu yana 20 milyar dolarlık satış yaptı.

Son satışı 5-9 Ağustos arasında yapan Musk, 6,88 milyar Dolar karşılığında 7,92 milyon adet Tesla hissesini elden çıkarmıştı.

AdminAdmin