Kültür-Sanat
Giriş Tarihi : 31-05-2022 14:46   Güncelleme : 31-05-2022 14:48

Jakaranda Kültür Sanat Festivali renkli geçti

 ÇUKUROVA Belediyesi tarafından 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Jakaranda Kültür Sanat Festivali büyük ilgi gördü.

Jakaranda Kültür Sanat Festivali renkli geçti

Adını mayıs ayında açan mor çiçekli tropik jakaranda ağacından alan festival, Adana’nın ilk cadde festivali olma özelliğini taşıyor. 26-29 Mayıs tarihleri arasında 4 gün süren festival Turgut Özal Bulvarında 5, Bülent Ecevit Sanat Parkında 1 olmak üzere 6 ayrı noktada kültür sanat etkinlikleriyle Adanalılarla buluştu.
MUHTEŞEM BAŞLANGIÇ YÜRÜYÜŞÜ
İki yıl önce yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle ertelenen festivalin stardı Turgut Özal Bulvarındaki Gökkuşağı Kavşağı'ndaki yürüyüşle verildi. Dans gruplarının, uzun bacak ve ateş şovlarının yer aldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de katıldığı yürüyüşe binlerce Adanalı da eşlik etti. Festival şarkısı ve festival dansı eşliğinde coşan Adanalılar Şehitler Bulvarı’na kadar süren yürüyüş boyunca güzel görüntüler oluşturdu. Yürüyüşün ardından Ceylan Ertem’in açılış konseri ile coşku doruğa çıktı.
KÜLTÜR SANAT KENDİ ÇUKUROVA
Konserde Ceylan Ertem’e çiçek veren ve Adanalılara festivale gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Adana’ya yeni bir festival kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Çukurova’yı kültür sanat kenti yapma yolunda önemli bir adım daha attıklarını belirten Başkan Soner Çetin, Çukurova’nın her zaman yetiştirdiği sanatçılarla gündeme gelen bir bölge olduğunu vurguladı. Başkan Soner Çetin, iki yıl önce yapmaya karar verdikleri festivalin pandemi nedeniyle ancak bu yıl hayata geçirildiğini söyledi. 
SANATIN HER DALI YER ALDI
Adana’nın kültür ve sanat yönünü ön plana çıkarmayı hedefleyen festival 4 gün boyunca Adanalıları hem eğlenceye hem de kültür sanata doyurdu. Turgut Özal Bulvarı'nda 5, Bülent Ecevit Sanat Parkı'nda 1 olmak üzere toplam 6 noktada etkinlikler gerçekleştirildi.
Bu 6 noktadaki her sahne yanında sanat çadırları oluşturuldu. Bu çadırlarda; resim, heykel, fotoğraf, ahşap oyma, cam üfleme, seramik, mozaik, kağıt rölyef, grafiti gibi sanat alanlarından çok değerli sanatçılarla, vatandaşlar buluşturuldu. Ziyaretçiler; sanatçılarla birlikte karşılıklı bu sanat dallarını gerçekleştirme imkanı buldu. 
Yine bu 6 ayrı noktada oluşturulan sahnelerde yerli veya yabancı müzik içerikli 35 konser, 8 dans gösterisi, farklı enstrümanlarla müzik dinletileri ve bir çok görsel şovun bulunduğu sahne programları festival boyunca devam etti.  Bülent Ecevit Sanat Parkındaki Ceren Özdemir Müzik Atölyesinde; edebiyat ve şiir ile ilgili söyleşiler ve Yeni Adana Gazetesi ile birlikte bu yıl ilkini gerçekleştirilen Çukurova Öykü Yarışması Ödül töreni gerçekleştirildi. Turgut Özal Bulvarı’nın, sanat ve eğlence bulvarı haline geldiği festival sürecinde toplam 105 adet etkinlik gerçekleştirildi.