GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2024 09:37   Güncelleme : 10-01-2024 12:48

Karslıoğlu: "Her operatörüm diyen bina yıkımında kullanılmamalı"

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Adana'da ağır hasarlı binaların yıkım işlemleri sürüyor. Yıkım işlemlerinde operatörlerin hataları sonucu oluşan hatalarla ilgili DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu uyarılarda bulunarak, "Her operatörüm diyeni yıkımda kullanmamak gerekiyor" dedi.

Karslıoğlu:

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler, 11 ilde büyük yıkıma yol açtı. Adana'da da 13 bina yerle bir oldu ve 418 kişi hayatını kaybetti. Kentte, yaklaşık 3 binin üzerinde bina orta ve ağır hasarlı olarak belirlendi ve yıkımlar Temmuz ayında başladı. Ekipler şimdiye kadar binaların yüzde 75’ini yıkarken, Mart ayında kent genelindeki bütün binaların yıkımının tamamlanması planlanıyor.

Binayı yıkan operatöre dikkat
Depremden etkilenen diğer illerde de yıkımlar sürerken bazı iş makinesi operatörleri, binayı yıkarken doğru tekniği kullanmadığı için iş makinesiyle birlikte binanın altında kalıyor. Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu (DAİMFED) Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, firmalara operatör seçerken dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Karslıoğlu, “Her operatörüm diyeni yıkımda kullanmamak gerekiyor. Operatörler de kendi aralarında ayrılıyor ve hepsi farklı işlerde iyi oluyor. Kimi operatör daha iyi kanal kazar, kimisi daha iyi kum yükler, kimisi de yıkımı çok iyi yapar. Ancak firmalar ellerinde personel olmadığı için bütün operatörleri yıkımda kullandırıyor. Her operatör bu işi yapamaz” dedi.

“Gerekli önlemleri alıyoruz”
Adana’da yıkımlar öncesi çevredeki vatandaşların uyarıldığına dikkat çeken Karslıoğlu, “Adana bölgesi olarak yıkım tekniğine uygun çalışıyoruz. Bir bina yıkımına başlamadan önce uzmanlarca gelip o binanın tespitini yapıyoruz. Önlemler alındıktan sonra gerekli firmalarla çalışarak bina temellerinde bulunan kablo ve kanalizasyon bağlantılarını tamamen ayırıyoruz. Çevre binalarda yaşayan vatandaşları yıkım işlemi öncesinde binadan uzaklaştırıyoruz. Tekrar kontrol amaçlı çalışan arkadaşlarımız ile beraber kapı kapı gezip binadan ayrılmayan varsa onlara da haber veriyoruz ardından yıkıma başlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Mustafa Karslıoğlu, binanın tepesine iş makinesi çıkartılıp yapılan yıkımın en güvenli yöntemlerden birisi olduğunu kaydetti.

AdminAdmin