DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-11-2022 16:12   Güncelleme : 10-11-2022 16:13

Koronavirüs Salgınında Son Durum

Dünya Sağlık Örgütü, kovid-19 salgınına bağlı can kayıplarında şubat ayına oranla yaklaşık yüzde 90 düşüş yaşandığını açıkladı. Yeni varyantların arttığına da dikkati çeken uzmanlar, salgına karşı tedbirlerin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Çin'de ise koronavirüse karşı sıfır vaka politikasına rağmen ülkede vakaların son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştığı duyuruldu.

Koronavirüs Salgınında Son Durum

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgınına bağlı ölümlerin, bir önceki 9 aya kıyasla yaklaşık yüzde 90 oranında azaldığını açıkladı.

Son verileri "iyimserlik nedeni" olarak değerlendiren örgüt, yine de yeni varyantların ortaya çıkmaya devam ettiğini belirterek, dikkatin elden bırakılmaması çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya genelinde geçen hafta kaydedilen yeni kovid-19 vakası 2,1 milyonun üzerinde gerçekleşti.

Bu sayı bir önceki haftaya göre yüzde 15'lik bir düşüşe işaret ediyor.

Haftalık ölümler de bir önceki haftaya kıyasla yüzde 10 azaldı.

Genele bakıldığında ise Dünya Sağlık Örgütü, pandemi ile bağlantılı 629 milyon vaka ve 6,5 milyon ölüm kaydetti.

Yeni vaka sayısında artışta Japonya başı çekerken, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Çin bu ülkeyi takip etti.

Çin'de ise koronavirüse karşı sıfır vaka politikasına rağmen ülkede vakaların son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Ayrıca Çin'in 3. büyük kenti Guangcou, salgının başından bu yana karşılaştığı en büyük vaka artışını kontrol altına almak için kısmi kapanmaya gitti.

Çin, Kovid-19 ile mücadelede izlenen "sıfır vaka" politikasının, halkın günlük hayatında yarattığı zorluklar ve yol açtığı ekonomik kayıplara rağmen sürdürüleceğini bildirdi.

AdminAdmin