SİYASET
Giriş Tarihi : 09-01-2023 08:42   Güncelleme : 09-01-2023 08:45

Meclis'te Bu Hafta

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta memur ve emekli maaş artışına ilişkin yasa teklifini görüşecek... Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin de Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Meclis'te Bu Hafta

Türkiye Büyük Millet Meclisi bu hafta da yoğun mesai yapacak.

Gündemin öncelikli maddesi, memur ve emekli maaş artışlarına ilişkin kanun teklifi olacak.

Düzenlemenin, Salı günü Meclis genel Kurulu'nda ele alınması bekleniyor. Teklife göre; kamu görevlilerinin aylık ve ücretleri ile malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarında artış oranı yüzde 30 olarak uygulanacak.

Emeklilere ve hak sahiplerine ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları için asgari ödeme tutarı 5 bin 500 lira olarak belirlenecek.

İşverenlere sağlanan asgari ücret desteği ise teklifle Haziran 2023'e kadar uzatılacak ve bu desteğin tutarı 400 liraya çıkarılacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle yapılan kısa çalışma ödemelerinde, hatalı işlemlerden dolayı hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumuna eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri de fiili duruma getirilecek.

Genel Kurulda daha sonra Uludağ'ın korunması, geliştirilmesi, tanıtılması amacıyla hazırlanan teklifin de görüşülmesi bekleniyor.

Düzenlemeye göre, Uludağ Alanı sınırlarında kalan yerlerdeki gerçek ve tüzel kişilere ait taşınmaz mallar ile her türlü tesisler, onaylı uygulama imar planına uygun hazırlanacak projelerin gerçekleşmesi için Uludağ Alan
Başkanlığınca kamulaştırılabilecek.

Uludağ Alanı'nda korunması gereken taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına ilişkin yapılacak her tür plan, proje, uygulama, iş ve işlemler, Uludağ Alan Komisyonu kararları uyarınca yürütülecek.

Uludağ Alanı'nda gerçekleştirilecek turizm amaçlı sportif faaliyetler ile alana ilişkin işletmecilik faaliyetlerini yapma, yaptırma, izin verme ve denetleme yetkisi de Uludağ Alan Başkanlığı'nda olacak.

Öte yandan, milyonları ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili yasa teklifinin de bu hafta içinde Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu da , çarşamba günü CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile ilgili hazırlanan iki ayrı dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesini görüşmek
için toplanacak.

Meclis'te siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da gerçekleştirilecek. Liderler, son siyasi gelişmeleri değerlendirecek

AdminAdmin