GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2022 11:06   Güncelleme : 16-09-2022 11:07

Otomobil Satışında Yeni Dönem

İkinci el otomobilde fahiş fiyatlandırmayı önlemek için yapılan düzenleme yürürlüğe girdi. Artık, araç ticareti yapanlar, otomobil satabilmek için alımdan sonra 6 ay süre beklemek, 6 bin kilometre de yol yapmak zorunda olacak.

Otomobil Satışında Yeni Dönem

Otomotiv satışlarında yeni dönem başladı.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik 16 Ağustos 2022 tarihinde yeniden düzenlenmiş; ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışının ancak bu taşıtların ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmiş olması koşuluyla yapılabileceği belirtilmişti.

Bu kapsamda, söz konusu satış ya da pazarlamayı yapanlara tanınan geçiş süreci sona erdi. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar uygulanacak olan yönetmelik devreye girdi.

Denetimler, Ticaret Bakanlığı'nca 3 farklı kanal üzerinden gerçekleştirilecek.

Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm ayrıntılarıyla birlikte Ticaret Bakanlığı'na iletilen ikinci el motorlu kara taşıtı satış kayıtları günlük takip edilecek.

Ticaret İl Müdürlükleri vasıtasıyla 81 ilde oto galericiler, araç kiralama firmaları ve yetkili bayilerde iş yeri denetimleri yapılacak.

Ayrıca İlan sitelerinde pazarlaması yapılan taşıtlara ilişkin ilan bilgileri düzenli olarak bu sitelerden temin edilerek söz konusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecek.

AdminAdmin