GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2024 08:55   Güncelleme : 20-05-2024 08:58

Prof. Dr. Haberal'ın Katıldığı Törenle, Başkent Üni. Bakü'de Eğitim ve Sağlık Temsilciliği Açıldı

Başkent Üniversitesi artık dost ve kardeş ülke Azerbaycan'da. "Dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Bunu da manevî köprüleri sağlam tutarak yapmalıyız" demişti. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk. Prof. Dr. Mehmet Haberal da Atatürk'ün manevi mirasına her zaman sahip çıktı. Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın 1993 yılında başlattığı Azerbaycan ile başlattığı ilişkiler resmiyet kazanarak daha da güçlendi. Bakü'de, Başkent Üniversitesi eğitim ve sağlık temsilciliği görkemli bir törenle açıldı. 

Prof. Dr. Haberal'ın Katıldığı Törenle, Başkent Üni. Bakü'de Eğitim ve Sağlık Temsilciliği Açıldı
 
Büyükelçi Cahit Bağcı, milletvekilleri, ataşeler, üst düzey katılımcılar katıldı. Prof. Dr. Mehmet Haberal, eğitim ve sağlıkta başta Azerbaycan olmak üzere, Türki devletlere desteğini yineledi. "Sizi başka ülkelere muhtaç etmeyiz" mesajını verdi. Başkent'in bilim ışığı Orta Asya'yı aydınlattı. Başkent Üniversitesi artık dost ve kardeş ülke Azerbaycan'da. Prof. Dr. Mehmet Haberal, bu kez Bakü'ye kazandırdığı Eğitim ve sağlık temsilciliği ile taçlandırdı, Atatürk'ün manevi mirasını. 
 
Haberal, Eğitim ve sağlık alanında önemli katkılarda bulundu, Türki Cumhuriyetlere. 1993 yılında kurduğu diyaliz merkezi ile başlattı Azerbaycan ile ilişkileri. Başkent Üniversitesi temsilciliği ile de resmiyet kazandırıp güçlendirdi. Haberal, Başkent Bakü'de ilgiyle, heyecanla karşılandı. Başkent Üniversitesi heyeti önce Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret etti. Ardından Şehitliği. 
 
Ve o tarihi andaydı sıra. Bir otelde gerçekleştirilen açılışa Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı, ataşeler, milletvekilleri, üst düzey yöneticiler, diplomatlar, hekimler ve sağlık çalışanları katıldı. Eğitimini Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde alan hekimler de törendeydi. Açış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Hakan Özkardeş yaptı. Prof. Dr. Mehmet Haberal, Hikmet İsmayilov ile birlikte çıktı, kürsüye. Milletvekili Mushfig Mammadli de Başkent Üniversitesi'ne teşekkür etti. Büyükelçi Doç. Dr. Cahid Bağcı da bu temsilciliğin önemini vurguladı. Haberal'a desteği ve katkıları için teşekkür etti. 
 
Azeri Basını da yoğun ilgi gösterdi. Görkemli açılış töreninin ardından temsilcilik binasının açılışı gerçekleştirildi. Katılımcılar, temsilciliği gezdi. Haberal, büyükelçi ve Başkent Üniversitesi yöneticileriyle birlikte kutlama pastası kesti. Başkent Üniversitesi Azerbaycan temsilciliği büyük ses getirdi. Prof. Dr. Haberal, teşekkür ve minnetle uğurlandı Bakü'den. 
 
Yurda dönen Prof. Haberal, Esenboğa havaalanında Kanal B'ye değerlendirmelerde bulundu. başta Azerbaycan olmak üzere Türki cumhuriyetlere desteğini yineledi. Başkent Üniversitesi heyeti de Bakü'deki merkezin önemine dikkati çekti. Haberal, yakın ilişkilerin önemli olduğunu vurguladı. 
 
Ne demişti Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk;  "Dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Bunu da Manevî köprüleri sağlam tutarak yapmalıyız." Başkent Üniversitesi Azerbaycan temsilciliği işte bu manevi mirasın hamisi. Gerçek mirası bilimin de teminatı, dünyaya açılan köprüsü.
AdminAdmin