DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-05-2024 12:26   Güncelleme : 27-05-2024 13:53

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Demikhov Madalyasına layık görüldü

Önce Atina Akademisi'nin yüksek şeref ödülü, ardından TTS'nin en prestijli Medawar Ödülü, şimdi de Moskova'nın Demikhov madalyası ile Türkiye'yi bir kez daha gururlandırdı, Prof. Dr. Mehmet Haberal. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Demikhov Madalyasına layık görüldü
 
11. Moskova Transplantasyon Kongresi'nin onur konuğuydu. İlgiyle karşılandı. Türkiye'de ve bölgede organ nakli sürecini anlattı, Rus meslektaşlarını etkileyen "hayat bağışlayın" sloganı ile organ bağışı çağrısı yaptı. Haberal'a, Transplantasyonun gelişimine katkıları için Demikhov madalyası ve diploması takdim edildi. Prof. Dr. Haberal bu gururu da ülkesine atfetti. Karadeniz'deki komşumuza destek mesajı verdi. 
 
Ay yıldızlı Türk Bayrağı bu kez Rusya'nın başkenti Moskova'da dalgalandı. Prof. Dr. Mehmet Haberal, son 2 ayda aldığı dünya çapındaki ödüllerle uluslararası alandaki başarılarına yenilerini eklerken; Türkiye gururlandı. Önce Atina Akademisi'nin ilk kez yunan olmayan bir yabancıya verdiği yüksek şeref ödülü, ardından Dünya Organ Nakli Derneği'nin, en prestijli Medawar Ödülü ilk kez bir Türk bilim insanına; Prof. Dr. Mehmet Haberal'a layık görüldü... 
 
Prof. Dr. Mehmet Haberal, ülkesine yaşattığı bu gururu Rusya Transplantasyon Derneği'nin Demikhov madalyasıyla taçlandırdı. 11. Moskova Transplantasyon Kongresi'nin onur konuğuydu Haberal. Büyük ilgiyle karşılandı.
 
Açılış töreninde Rusya'da transplantasyonu başlatan Demikhov anısına verilen madalya ve diploma takdim edildi Haberal'a... 
"Transplantasyonun gelişimine katkıları için" teşekkür edildi. Daha sonra alkışlarla kürsüye çıkan Haberal, Türkiye'de ve bölgede organ nakli sürecini anlattı. Rus meslektaşlarını etkileyen "hayat bağışlayın" sloganıyla organ bağışı çağrısı yaptı. 
 
Rus basını da büyük ilgi gösterdi Haberal'a. Teşekkür ve minnetle Moskova'dan uğurlanan Haberal, kongreyi Kanal B'ye değerlendirdi. Başarısını ülkesine atfetti, komşularla yakın ilişkinin önemine vurgu yaptı. Rusya'ya eğitim ve sağlıkta destek mesajı verdi. 
 
Bilimde en seçkin dünya ödülü Medawar, bu ayın başında, ilk kez bir Türk bilim insanına; Prof. Dr. Mehmet Haberal'a layık görüldü. Üstelik bu ödül yine bir ilkle teslim edilecek Haberal'a. Dünya Organ Nakli Derneği'nin 30. kongresi Eylül'de, ilk kez bizim bölgemizde, Haberal'ın ev sahipliğinde İstanbul'da yapılacak. Medawar Ödülü de 25 Eylül 'de bu kongrede takdim edilecek. Haberal, tüm meslektaşlarını bir kez de Kanal B aracılığıyla davet etti İstanbul'a. 
 
Haberal'a Rusya temaslarında eşlik eden, çektiği görüntüleri Kanal B ile paylaşan Başkent Üniversitesi Genel Koordinatörü Feyyaz Artukoğlu da izlenimlerini aktardı. 
AdminAdmin