DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-03-2023 13:06   Güncelleme : 01-03-2023 13:08

Putin Nükleer Silah Anlaşmasını Askıya Aldı

Rusya lideri Putin, Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan nükleer silahların azaltılması anlaşmasını askıya aldı... Amerikan yönetimi ise nükleer silah kullanması halinde Rusya'nın şimdiye kadar görebileceği en ağır sonuçlarla karşılacağı uyarısı yaptı..

Putin Nükleer Silah Anlaşmasını Askıya Aldı

Rusya lideri Putin, Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan nükleer silahları sınırlandıran yeni START anlaşmasını askıya alan yasayı imzaladı..

2021 yılı başında 5 yıllığına uzatılan antlaşma, uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlama getiriyordu.

Amerikan yönetimi ise nükleer silah kullanması halinde Rusya'nın şimdiye kadar görebileceği en ağır sonuçlarla karşılacağı uyarısı yaptı..

Bir Pentagon yetkilisi, "Rusya o eşiği atlarsa şu anda tabi olduğumuz pek çok sınırlama ortadan kalkmış olacak. Ancak iyi haber şu ki Rusya'nın bunu yapacağına ihtimal vermiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'daki savaş bitse de Rusya ile ilişkilerde normale dönüş olmayacağını açıkladı.

Stoltenberg, "Geri dönüş yok. Daha tehlikeli bir dünyada, artık savunmayı isteğe bağlı olarak ele alamayız. Bu bir gereklilik" dedi.

Rusya Ukrayna savaşında ise 371 gün geride kalırken çatışmalar sürüyor..

Ukrayna, Rusya'da başkent Moskova yakınları dahil farklı bölgelere insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenledi.

Rus yetkililer İHA'ların büyük çoğunluğunun düşürüldüğünü, birinin ise Belgarod'da bir apartmana çarptığını, ancak kimsenin yaralanmadığını açıkladı...

Ukrayna lideri Zelenski, Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Kerim Han'ı kabul etti..

Görüşmenin ardından konuşan Zelenski, "Rus işgalcilerin işlediği korkunç suçların cezasız kalmaması gerektiğini söyledim" dedi.

AdminAdmin