DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-11-2022 16:12   Güncelleme : 10-11-2022 16:13

"Silahlı Şiddete Karşı Eylem" Örgütünden "Afganistan" Raporu

İngiltere'de bir sivil toplum örgütü, İngiliz ordusunun Afganistan'daki operasyonlarına ilişkin veriler içeren raporunu yayımladı. Raporda; İngiliz güçlerinin, Afganistan'da 2006-2014'te katıldığı operasyonlarda 135 çocuğu öldürdüğü belirtildi.. Hayatını kaybeden sadece 64 çocuk için yaklaşık bin 656 sterlin tazminat ödendiği kaydedildi.

"Silahlı Şiddete Karşı Eylem" isimli örgüt, İngiliz ordusunun Afganistan'daki operasyonlarına ilişkin bir rapor yayımladı.

Örgütün elde ettiği verilere göre, İngiltere Savunma Bakanlığı daha önce 16 çocuğun ölümü için tazminat ödediğini kabul etti, ancak bu sayı halihazırda 64’e çıktı. Gerçek sayısının ise 135’e kadar çıkabileceğine işaret edildi..

2006-2014 yıllarına ilişkin toplanan verilerde, hava saldırıları ve çapraz ateşe yakalanmanın, listelenen en yaygın ölüm nedenleri arasında olduğu kaydedildi.

Savunma Bakanlığı tarafından her ölümün koşullarını ayrıntılandırmak için yeterli kanıt sunulmadığına işaret edilirken, bazı durumlarda bir çocuğun ölümüne yol açan nedenlerin belgelerde üstünkörü ele alındığına değinildi.

Hayatını kaybeden çocuklar için ortalama bin 656 sterlin tazminat ödendiğini ortaya koyan örgüt, hak talebinde bulunanlardan ödeme yapılmadan önce genellikle fotoğraf, doğum belgesi ve destekleyici mektuplar vermelerinin istendiğini kaydetti.

Ayrıca talepte bulunanların birçoğunun Taliban'la bağlantısı olup olmadığını belirlemek için İngiliz personeliyle resmi olarak görüştüğü belirtildi.

AdminAdmin