Adana Haberleri
Giriş Tarihi : 21-06-2022 14:25   Güncelleme : 21-06-2022 14:27

TKKD Akdeniz Bölge Başkanı Türktekin: Tahrik hükümlerini kaldırın

TÜRK Kadınlar Konseyi Derneği (TKKD) Akdeniz Bölge Başkanı Avukat Meryem Türktekin, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı'ya 'haksız tahrik indirimi' uygulanmasına tepki gösterip, "Şiddet dosyalarında haksız tahrik hükümlerini ya kaldırın ya da değiştirin" dedi.

TKKD Akdeniz Bölge Başkanı Türktekin: Tahrik hükümlerini kaldırın

TKKD Akdeniz Bölge Başkanı Avukat Meryem Türktekin, Pınar Gültekin'i öldüren Cemal Metin Avcı'nın aldığı cezayla ilgili değerlendirme yaptı. Pınar Gültekin'in diri diri yakılarak öldürüldüğünü hatırlatan Türktekin, cinayet şüphelisine verilen karara karşı sessiz kalınmaması gerektiğini savundu. Türktekin, "Genç bir kadını diri diri yakan, yarınlarını umutlarını çalan bir caniye olmayan haksız tahrik indirimi uygulandı" diye konuştu.
Sanığın kendini cezadan kurtarmaya yönelik beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Türktekin, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Güçlü ve kesin deliller olmaksızın haksız tahrik hükümleri uygulanmaz, uygulanamaz. Daha nice Pınarlar, Ayşeler, Fatmalar yaşayacak bu acıyı. Bu işin en büyük vahameti orada. Gelin şiddet dosyalarında şu haksız tahrik hükümlerini ya kaldırın ya da değiştirin artık. Hakimin, savcının ya da tanıkların vicdanına, zihniyetine daha fazla kurban etmeyin adaleti. Kadın veya erkek daha kaç yaşamı haksız tahrik denilen, suçun cezasını dörtte üçe kadar indiren şu hakkaniyetsiz hükümlere kurban edeceksiniz."