GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2022 08:31   Güncelleme : 02-09-2022 08:31

Yüreğir’de Akdeniz meyve sineği ile etkin mücadele

YÜREĞİR Belediyesi, narenciye üreticilerinin en önemli sorunlarından biri olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele başlattı. Kimyasal kullanmadan sinek sorununu çözerek narenciyenin verimini ve kalitesini arttıran ‘feromon' tuzakları belediye ekiplerince kırsal mahallelerde dağıtılmaya başlandı.

Yüreğir’de Akdeniz meyve sineği ile etkin mücadele

Yüreğir Belediyesi ilçede sağlıklı gıda üretimini teşvik etmek, ürün kalitesini ve verimini artırmak amacıyla üreticiyi destekleme çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz ay hizmet sahasındaki köylerde ahır ve ağıllarda vektörle mücadele çalışması başlatan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, şimdi de narenciye üreticilerinin Akdeniz Meyve Sineği sorununu çözmek için çalışma başlattı. Narenciye üretiminin yoğun olduğu ilçede binlerce ağacı kimyasal madde kullanmadan bu zararlıya karşı korumak için Havutlu Mahallesi’nden başlanarak üreticilere 'feromon' tuzağı dağıtımı yapıldı. 
Kimyasal ilaç kalıntılarından arınmış, temiz ve güvenilir gıda üretimini sağlamak ve üreticinin gelirini arttırmak amacıyla çalıştıklarını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, her zaman üreticinin yanında olduklarını belirterek uygulamanın yaygınlaştırılacağını ifade etti. 
Uygulama kolaylığı ve kimyasal mücadele ile kıyaslandığında daha ekonomik olan tuzaklar üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Yüreğirli üreticiler uygulamadan dolayı Başkan Kocaispir’e teşekkür etti. 
Feromon tuzakları feromon emdirilmiş bir kapsül ile kapsüle gelen böceğin yakalanmasını sağlayan yapışkan bir tabladan oluşuyor. 120 gün etkisi olan tuzak hasada kadar ağaçlarda asılı kalıyor ve meyveleri koruyor.

AdminAdmin