GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2023 10:53   Güncelleme : 04-01-2023 11:39

Zam Furyası Sürüyor

Yeni yıl yeni zamları beraberinde getirdi. Yılın ilk gününden itibaren her üründe fiyat artışı yaşanıyor. Vergi ve harçlara gelen zam enflasyonu da geçerek yüzde 123 oldu. Temel tüketim maddesi olan ekmek de zamlandı. Yüksek Hızlı Tren biletlerine de yüzde 15 zam geldi.

Zam Furyası Sürüyor

Yeni yıl yeni zamlarla geldi.

A'dan Z'ye her üründe fiyat artışı yılın ilk gününden itibaren sürüyor.

Yıllık enflasyon yüzde 64'e yükseldi. Vergi ve harçlara yapılan zam enflasyonu da geçerek ,yüzde 123 oldu.

Temel gıda ürünü olan ekmek de zamlardan nasibini aldı. Ankara'da 200 gram ekmek 5 Lira oldu. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı “Türkiye’de birçok ilde uygulanan bu fiyat 3 ay sonra Ankara'da uygulanmaya başladı.” dedi.
Zamlı fiyat, 10 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Aralık ayı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıklamasıyla birlikte, alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan Özel tüketim vergisi tutarlarındaki otomatik artış oranları da belli oldu.

Geçen yılın ikinci yarısında Yurt içi üretici fiyat endeksi yüzde 22 nokta 29 oranında artış gösterdi. Bununla birlikte alkol ve tütün ürünleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları da bu oranda artırılacak.

Yüksek Hızlı Tren bilet fiyatları da yeni yılda yaklaşık yüzde 15 zamlandı. Bu zamla birlikte İzmit-İstanbul arası tren bilet fiyatı 51 TL'den 59 TL'ye yükseldi. İstanbul-Ankara arası bilet fiyatı ise 215 TL'den 248 TL'ye çıktı.

AdminAdmin