SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-12-2023 12:03   Güncelleme : 01-12-2023 12:04

Cumhuriyet'in 100. Yaşına Özel Uluslararası 4. Kongre Sona Erdi

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yaşında dünyanın önde gelen bilim insanları ay yıldızlı Türk Bayrağı altında, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı bilim yolunda Başkent Ankara'da buluştu. Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de , Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın öncülüğünde düzenlenen "Beyin Ölümü ve Kardiyak Ölüm" konulu uluslararası kongre sona erdi.

Cumhuriyet'in 100. Yaşına Özel Uluslararası 4. Kongre Sona Erdi
 
Bu kongre, Haberal'ın Cumhuriyet'in 100. Yılına özel düzenlediği 4. Uluslararası kongre. 15 ülkeden 100'ü aşkın bilim insanı katkı sağladı. 2 gün süren kongrenin kapanış seremonisinde Prof. Dr. Mehmet Haberal, katılımları için meslektaşlarına teşekkür etti.
 
Türkiye, Kuveyt, Lübnan, Kanada, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Ürdün, İran, Mısır, İspanya, İngiltere, Suriye, Çin, Azerbaycan, İsviçre... 15 ülkeden yüzü aşkın bilim insanı Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde Başkent Ankara'da buluştu. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılını taçlandıran dördüncü; ikinci asırda Dünyayı Ankara'da buluşturan ikinci uluslararası kongreyle Türkiye, bir kez daha dünya tıbbına önemli katkı sağladı.
 
Prof. Haberal'ın Kurucusu olduğu Türkiye Organ Nakli Derneği, Ortadoğu Organ Nakli Derneği, Türk Dünyası Transplantasyon Derneği ve Organ Nakli Derneği'nin uluslararası kongresine Kızılcahamam Patalya Termal Otel ev sahipliği yaptı. Organ naklinde öncü bilim insanları 2 gün boyunca Beyin ölümü ve Kardiyak ölümü ele aldı.  
 
Son günün ilk oturumunda Lübnan, İran ve Türkiye'den bilim insanları kürsüdeydi. Bilim insanları, Başkent Üniversitesi ve bağlı kuruluşlara ait stantları da ilgiyle inceledi. Son oturumda ise kürsüdeki ilk isim Lübnan'dan Prof. Marwan Masri'ydi. Mısır'dan Prof. Mohammed Hany Hafez de ülkesindeki ölüden nakillerle ilgili süreci, gelişmeleri anlattı.  
 
Haberal da soru ve görüşleriyle sunumlara katkı sağladı. Ev sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal, kapanış seremonisinde kürsüdeydi. Meslektaşlarına katılımları için teşekkür etti. 2024 yılında İstanbul'da ev sahipliği yapacağı Dünya Organ Nakli Kongresi'ne davet etti. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yıl gururuna ortak olan Dünyanın önde gelen bilim insanları da Prof. Dr. Mehmet Haberal'a teşekkür etti. 
 
Yoğun ve başarılı geçen kongre, aile fotoğrafıyla sona erdi. 
AdminAdmin