DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-04-2024 13:31   Güncelleme : 16-04-2024 14:56

İran'dan İsrail'e Misilleme

İran'ın İsrail saldırısının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil toplandı... Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa, saldırıların karşılıksız kalmaması gerektiğini savundu. Rusya ve Çin ise İran Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıya neden tepki gösterilmediğini gündeme getirdi. Öte yandan İsrail Savaş Kabinesi'nin ise İran’a verilecek karşılık konusunda karara varamadığı iddia edildi...

İran'dan İsrail'e Misilleme
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail çağrısı üzerine acil toplandı.

Toplantıda Birleşmiş Milletler daimi üyeleri arasındaki kamplaşma ve gerilim dikkati çekti.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa İran'ı kınayıp İsrail'e destek verdi..

Rusya ile Çin temsilcileri ise İsrail'in İran'ın Şam konsolosluğunu vurmasına neden tepki gösterilmediğini sorguladı.

Toplantıda söz alan ABD, İngiltere ve Fransa sözcüleri, Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik karar alması gerektiğini savundu...

Rusya Temsilcisi Vassily Nebenzia ise İsrail'in Şam'da İran konsolosluğuna yaptığı saldırıyı Güvenlik Konseyi'ne getirdiklerinde kınama kararının ABD, İngiltere ve Fransa tarafından engellendiğini hatırlattı.

Nebenzia, "Bir misyona yönelik bir saldırı uluslararası hukuka göre savaş nedeni sayılır. Eğer bir Batı ülkesine ait diplomatik misyon vurulsaydı burada hemen intikamdan bahsederdiniz." diye konuştu.

Güvenlik Konseyi'nin İran ve İsrail'e yaptığı muamelede çifte standart uyguladığını savunan Nebenzia, İran'ın meşru müdafaa yaptığı görüşünü dile getirdi.

Çin'in Temsilcisi Zhang Jun da İsrail'in İran diplomatik misyonuna yönelik saldırısının uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğunu savundu, bölgede tansiyonun düşmesi gerektiğini ifade etti..

Tarafları itidale çağıran Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de “daha fazla savaşı ne bölge, ne de dünya kaldırabilir” dedi.

Öte yandan İsrail'in İran'ın saldırısına karşılık verip vermeyeceği belirsizliğini koruyor..

İsrail basınına göre İsrail Savaş Kabinesi İran’a karşı atılacak adım konusunda karara varamadı..

Savaş Kabinesi’nin İran’a karşılık verilmesi konusunda kararlı olduğu ifade edilen haberlerde, zamanlama ve kapsam konusunda henüz bir karara varamadığı belirtildi.

Beyaz Saray, Amerikan yönetiminin İsrail'in olası karşı saldırına destek vermeyeceğini açıklamıştı.

İsrail, olası saldırılara karşı halen üst düzey alarmda.

Bu arada İsrail ordusu, İran’ın fırlattığı insansız hava araçları ve füzelerin havada imha edildiği anlara ait görüntüleri paylaştı.

Görüntülerde, İsrail’i hedef alan çok sayıda dronun ve füzenin havada imha edildiği görüldü.
AdminAdmin