SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-02-2024 09:31   Güncelleme : 19-02-2024 09:35

Prof. Dr. Mehmet Haberal'dan Konya Çıkarması. 1 Günde Tam 4 Ameliyat

Prof. Dr. Mehmet Haberal'dan Konya çıkarması. Haberal, ekibi ve Kırgızistan'dan eğitim görmek için Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesine gelen hekimlerle birlikte Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeydi dün. 1 günde 4 ameliyat gerçekleştirdi. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal'dan Konya Çıkarması. 1 Günde Tam 4 Ameliyat
 
Aralarında şifayı Türkiye'de arayan yabancı hastalar da vardı. Haberal, başarılı geçen operasyonların ardından özellikle Ortadoğu ve Ortaasya ülkelerine desteğini yineledi. "Onları başka ülkelere muhtaç etmeyiz, sağlık ve eğitimde neye ihtiyaçları varsa gereğini yaparız" dedi. Yeniden yaşam yolculuğuna başlayan hastaların teşekkürü de Prof. Dr. Haberal ve ekibineydi. Çağrıları ise ortak; "Organ bağışlayın, hayat kurtarın." 
 
Yeniden yaşam yolculuğunun mimarı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Konya'daydı. Ekibiyle birlikte, Başkent Üniversitesi Konya Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 1 günde 4 ameliyat gerçekleştirdi. Kırgızistan'dan eğitim görmek için Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ne gelen hekimleri de beraberinde götürdü Haberal. ;lk operasyon; organ nakliydi. 33 yaşındaki Ahmet Kılınçer, ablası Şükriye Çelik'ten alınan böbrekle tutundu yaşama. 
 
2 kardeş Alanya'dan geldiler Konya'ya. Ahmet Kılınçer 2023 yılından beri diyalize giriyordu. Başarılı geçen böbrek nakli sonrası sağlığına kavuştu. 
 
Prof. Haberal, Somali'den gelen, 2021 yılında böbrek nakli olan hastası Abdurrezzak Muhammed'in fıtık ameliyatını da gerçekleştirdi. Ardından da ekibiyle birlikte bir başka hastanın safra yolu kanseri ameliyatına girdi. Kırgız hekimler de tüm ameliyatları dikkatle izledi, videoya çekti. Haberal, operasyonların ardından Transplantasyon servisine alınan hastalarını ziyaret etti. 
 
Prof. Dr. Haberal, daha önce nakil yaptığı hastaların kontrollerini de gerçekleştirdi. Geçen hafta böbrek nakli yaptığı Fas'lı hastası Halid'e müjdeli haberi de verdi Haberal. Halid ve donörü olan kardeşi Latifa Pazartesi günü ülkelerine dönebilecek. Konya'da sadece 1 günde yaşananlar bile Türkiye'de organ naklinin ulaştığı seviyeyi gösteriyor. Türkiye, sadece kendi vatandaşlarını değil, dünya vatandaşlarını da tıbbın tüm imkanlarını kullanarak sağlığına kavuşturuyor. Prof. Dr. Haberal, desteğini bir kez daha yineledi. 
 
Kalite vurgusu yaptı Haberal. Prof. Dr. Haberal, teşekkür ve minnetle uğurlandı, Konya'dan. Kırgız hekimler ise bir süre daha hastanede incelemelerde bulundu. Hastalar da Haberal ve Başkent Üniversitesi'ne teşekkür etti. Organ bağışı çağrısında bulundu.
AdminAdmin