SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-11-2023 08:06   Güncelleme : 09-11-2023 09:06

Uluslararası Cerrahlar Kolejinin Bilimsel Kongresi 2. Gününde

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yaşında dünyanın önde gelen bilim insanları ay yıldızlı Türk Bayrağı altında, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı bilim yolunda Başkent Ankara’da buluştu. Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de , Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın öncülüğünde düzenlenen Uluslararası Cerrahlar Koleji’nin 2023 yılı bilimsel kongresinde 2 gün geride kaldı.  Bu kongre, Haberal’ın Cumhuriyet’in 100. Yılına özel düzenlediği 3. Uluslararası kongre. Aynı zamanda da ikinci yüzyılın ilk kongresi.

Uluslararası Cerrahlar Kolejinin Bilimsel Kongresi 2. Gününde
 
20 ülkeden 100'ü aşkın bilim insanı katkı sağlıyor. Sosyal açıdan da oldukça zengin bir içeriğe sahip. Kongre yarın Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın konuşma yapacağı kapanış seremonisiyle sona erecek.
 
Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan, İtalya, Tayvan, Paraguay, Hong Kong, İsviçre, Endonezya, Guatemala, Çek Cumhuriyeti, Singapur, Filipinler, Meksika, Japonya, Hindistan, Bangladeş, Arjantin, Rusya.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılında Dünya, Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde Başkent Ankara'da buluştu. 
Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın, Cumhuriyet'in 100. Yılına özel düzenleme kararı aldığı 4 kongreden 3'üncüsü; Uluslararası Cerrahlar Koleji'nin bilimsel kongresi'ne Kızılcahamam Patalya Termal Otel Ev sahipliği yapıyor.
 
Çevrim içi ve yüz yüze olmak üzere 20 ülkeden 100 ü aşkın bilim insanının katkı sağladığı kongrede cerrahideki gelişmeler, yenilikler, araştırmalar ele alınıyor. 
 
İlk gün yoğun ve verimli geçen bilimsel oturumların ardından devir teslim töreni yapıldı. 
Törene, Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta da katıldı.
Başkan, Prof. Aij-Lie Kwan (Ay la Kıvan) görevini Prof. Guido Parquet (gido parket) e devretti. 
 
Başkent Üniversitesi'nin uluslararası gururu Orkestra Başkent Akademi de katılımcılara unutulmaz bir konser verdi. 
Prof. Dr. Haberal, daha sonra konuklarını "hoşgeldiniz" yemeğinde ağırladı.
 
Prof. Dr. Haberal, Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Peralta'ya Başkent Üniversitesi ve bağlı kuruluşlarına ait stantları da gezdirdi, bilgi verdi. 
Büyükelçi ve Prof. Kwan (Kıvan),  Haberal'a teşekkür ederek ayrıldı.
 
Kongrenin ikinci gününde ilk oturumda ise kürsüde İtalya'dan Prof. Dr. Biagio Ravo (biacyo ravo) vardı. 
Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'den katılan bilim insanları sunum yaptı.
Prof. Dr. Mehmet Haberal da soru ve görüşleriyle sunumlara katkı sağladı. 
 
İkinci oturumda ise Uluslararası Cerrahlar Koleji yeni Başkanı Prof. Dr. Guido Parquet (gido parket) ülkesindeki gelişmeleri anlattı. 
Diğer oturumlarda ise Türkiye, Amerika, Filipinler, Paraguay ve Tayvan'dan katılan bilim insanları cerrahideki araştırma, tedavi yöntemleri ve yenilikleri aktardı.
Prof. Dr. Haberal, verilen arada da meslektaşlarıyla yakından ilgilendi. 
 
Arjantin'den gelen Prof. Francisco Suarez, Başkent Üniversitesi'nin "karaciğer ve böbrek naklinde girişimsel radyoloji" konulu bilimsel yayınını Haberal'a imzalattı.
 
Prof. Dr. Haberal, ülkelerine dönen bazı meslektaşlarını teşekkürle uğurladı… Bilim insanlarının her biri minnetle, memnuniyetle ayrıldı Türkiye'den.
 
Prof. Dr. Haberal, kalan yabancı konuklarına Kahramankazan'daki Açkar süt ve süt ürünleri fabrikası ile sebze seralarını gezdirdi.
Sonrasında rotayı Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'ne çevirdiler…Haberal, meslektaşlarını önce makamında ağırladı.
 
Ardından hastanede incelemelerde bulundular…Görüntüleme merkezleri, Girişimsel radyoloji, dünya çapındaki mr linak cihazına sahip radyasyon onkolojisi, nükleer tıp, acil servis, Diyaliz ünitesini ilgiyle dolaştılar. Bilgi alıp, fotoğraf çektiler.
 
Kış bahçesinde noktaladılar hastane ziyaretini. Haberal'a teşekkür ettiler.
AdminAdmin